سامانه پزشکی ازراه دور سلامت نگار

شیوع بیماری کووید ۱۹ در جهان از جمله کشور ما رشد فزاینده ای داشته و سازمان های مراقبت سلامت را با بحران مدیریت این بیماری مواجه ساخته است. در این برهه از زمان کمبود نیروی متخصص و نیاز به ارائه خدمات تخصصی در مراکز درمانی به شدت احساس می شود و این نیاز در شهرستان های محروم و دور دست بیش از بیش ملموس است. ارائه خدمات پزشکی از راه دور می تواند موجب بهبود و تسریع ارائه خدمات تخصصی به نقاط محروم می باشد. از سوی دیگر  بیماران مبتلا به بیماری های مزمن از قبیل فشار خون، دیابت، نارسایی های مزمن کلیه، نارسایی های مزمن قلبی، ام اس، هموفیلی، و انواع سرطان ها، که جز آسیب پذیرترین اقشار در مقابل بیماری کووید هستند، نیازمند پایش منظم و دریافت خدمات مراقبت سلامت در فواصل زمانی مشخص هستند.

در حال حاضر این بیماران ارتباط سازمان یافته ای با کادر درمان برای پیگیری وضعیت سلامت و انجام اقدامات و آزمایش های  روتین را ندارند. ناگزیرند مرتب به صورت حضوری به مراکز درمانی مراجعه نمایند. این مسئله آنها را با خطر ابتلا به کووید رو به رو می سازد و فشار مضاعفی به حوزه سلامت وارد می کند. این درحالی است که بخش عمده ای از مراجعات بیماران می تواند به صورت غیر حضوری  انجام شود.

سامانه پزشکی از راه دور سلامت نگار در بستر سامانه جامع سلامت نگار منجر به دسترسی گسترده پزشکان و کادر درمانی به قابلیت های سامانه درمانگاهی و HIS برای بیماران سرپایی، بستری و مزمن شده است. زیر سیستم ویزیت از راه دور به بیماران مزمن این امکان را می دهد که به صورت روزانه علائم حیاتی و سایر سنجه های مد نظر پزشکان را اندازه گیری و به مرکز مراقبت سلامت ارسال کنند و کادر درمان را در جریان وضعیت سلامت خویش قرار دهند. از طرف دیگر یک پرونده سلامت الکترونیک برای بیماران دارای بیماری مزمن تشکیل می شود که تمام سوابق بیمار را شامل شود. در صورتی که بیماری فرد عود کند یا شرایطی برای وی پیش بیاد که منجر به بستری وی در بیمارستان گردد، کادر درمان از طریق سامانه مطلع خواهند شد و امکان برقراری مشورت از راه دور فراهم می گردد.

شرکت تلاشگران جزیره رویا با هدف کاهش هزینه های مراکز ارائه خدمات سلامت، افزایش دسترسی به کادر درمان از راه دور، سهولت ارائه ویزیت های درمانی، برقراری ارتباط بین پرونده سلامت الکترونیک و اطلاعات خود مراقبتی بیماران اقدام به طراحی سامانه پزشکی از راه دور سلامت نگار نموده است. لازم به ذکر است این شرکت از مدت ها پیش سرویس های ویزیت آنلاین مرتبط با بیماران را در بستر سامانه فعال نموده است و اکنون این سامانه جدید امکان دسترسی به خدمات پزشکی از راه دور و مشاوره های بین پزشکان را برای مراکز درمانی همانند بیمارستان ها و درمانگاه ها فعال نموده است.

مهمترین ویژگی های این سامانه شامل:

– وجود سیستم نوبت دهی بیماران بر بستر سرویس های کنونی سلامت نگار

-امکان دسترسی آنلاین به سامانه پزشکی از راه دور به صورت ادغام یافته با سامانه CIS و یا HIS

-امکان دریافت مشاوره بین پزشکان متخصص از بیمارستان های مختلف

-امکان تعریف چارت سازمانی براساس استانداردهای سپاس

– امکان تعریف کاربران و مدیران سیستم

– امکان مشاهده پرونده های پزشکی در انتظار مشاوره

– امکان اتصال به سرویس ویپ

– امکان ارسال مشاهده آزمایش، دارو، تصاویر پزشکی در بستر سامانه

– امکان اتصال به سیستم های پزشکی از راه دور