پروژه گردشگری سلامت پدیده

گردشگری سلامت

در این عصر پزشکی جهانی، که سفرهای بین المللی و اطلاعات آنلاین پزشکی به راحتی در دسترس عموم است توریسم سلامت یک مسئله مهم، برای سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی ملی و هم از دیدگاه بهداشت جهانی امری ضروری است. بیماران در سراسر جهان می‌توانند با به دست آوردن اطلاعات کافی از منابع نامحدود و مستقل از مرز و منابع مالی، سیستم درمانی خود را انتخاب کنند و به راحتی با هر وسیله ای  به هر مقصدی که می‌خواهند بروند.

توریسم درمانی اصطلاحی گسترده و فراگیر است که طیف وسیعی از فعالیت‌های متنوع را در بر می‌گیرد اما تعریف تقریبا واحد آن به این صورت است که، به سفر کردن به کشورهای دیگر یا شهرهای دیگر یک کشور  به قصد دریافت خدمات درمانی و سلامت را گردشگری درمانی یا همان گردشگری سلامت می‌‌گویند. این درمان می‌تواند دامنه ی وسیعی از خدمات درمانی و سلامت را در بر گیرد که رایج ترین آن‌ها: مراقبت از دندان،‌ جراحی زیبایی، پیوند عضو و درمان ناباروری است. البته در کشور های مختلف این تعریف می‌تواند بسیار متفاوت باشد مثلا در بعضی کشورها فقط بیماران خارجی که به بیمارستان مراجعه می‌کنند را به عنوان توریست سلامت در نظر می‌گیرند درحالی که برخی دیگر تمامی افرادی که به این منظور وارد کشور می‌شوند را به عنوان گردشگر درمانی حساب می‌کنند. حتی یکی از انواع آن، شامل مهاجرانی‌ است که از یک کشور خارجی به کشور میهن می‌روند و یا به بیمارانی که به قسمت دیگری از کشور خود سفر می‌کنند اطلاق می‌شود، که در این شیوه هیچ سفر بین‌المللی اتفاق نمی‌افتد.

 اهداف

شرکت پدیده در جهت توسعه هر چه بیشتر توریسم سلامت براساس همکاری با شرکت تلاشگران جزیره رویا  برنامه راه اندازی وب اپلیکیشن و سایت گردشگری سلامت را در دست دارد.

اهداف اصلی این وب اپلیکشین

  • ایجاد بستری جهت پذیرش بیماران و انجام کلیه اقدامات و خواسته ها به صورت برخط
  • امکان مدیریت برنامه های بیماران براساس خواسته ها با کلینیک ها و بیمارستان ها
  • امکان ایجاد گزارشات جامع و مدیریت یاز روند کلیه اقدامات، درمانها، درآمد و ….
  • امکان برقراری ارتباط با بیماران ، لیدرها و موسسات ارجاع دهنده

 

گردشگری سلامت و توریسم درمانی یکی از حوزه هایی است که می تواند نقشی بسزا در جهت توسعه گردشگری ایفا نماید و دامنه ای بسیار گسترده را شامل می شود. در این پروپوزال در چهار زیر مجموعه مهم مورد نظر قرار داده و قابلیت ها و توانمندی های مجموعه پدیده شاندیز را در هرکدام از این سه قسمت مورد تحلیل قرار دهیم. در زمینه پتانسیل ها و توانمندی های پدیده در زمینه گردشگری سلامت و توریسم درمانی سه مقوله مطرح می شود: ۱-توریسم پزشکی؛ ۲- توریسم زیارتی؛ ۳- گردشگردی (اکوتوریسم)

 

زیر شاخه های گردشگری سلامت پدیده:

•       خدمات درمانی

•       تغذیه و دارو

•       خدمات تندرستی

•       زنجیره خدمات گردشگری

•       علمی-فرهنگی-آموزشی

•       خدمات مجازی و تسهیلگری

لازم به ذکر است با توجه به سوابق گسترده شرکت تلاشگران جزیره رویا در حیطه سلامت ، تله مدیسین و گردشگری سلامت لذا طراحی سامانه جامع گردشگری سلامت پدیده را در دستور کار قرار داده است.